Prezident Společnosti mladých agrárníku ČR, Ing. David Brož s predsedom Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF Milanom Jurkym.
V Českej republike je každoročne priemerne podporených 300 mladých farmárov, sumou 45 000 €. Pričom 50 % sumy je vyplatených v prvej platbe a 50 % v druhej platbe.
Predseda odborového strediska mladých poľnohospodárov Poľskej republiky Tomasz Lukomski spolu s predsedom Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF Milanom Jurkym.
Od roku 2004 do roku 2013 bolo v Poľsku podľa jeho slov podporených 48 000 mladých farmárov, v PRV 2014 -2020, sú každoročne vyhlasované výzvy pre 4 000 mladých farmárov vo výške podpory na jeden projekt 25 000 €.
Z ľava predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF Milan Jurky, eurokomisár Phil Hogan a člen predsedníctva ASYF Mgr. Marián Glovaťák.
Názov stretnutia: European Young Farmer`s Congress
Miesto konania: Wieselburg, Rakúsko
Dátum konania: 11-14. 06. 2014
Účastníci: Zsolt Nagy.
Landjugend Österreich (The Rural Youth Austria) v júni usporiadal kongres mladých farmárov s názvom Young Farmer`s Congress in Austria.
Kongres sa uskutočnil od 11. do 14. júna 2014 vo Wieselburgu, na Francisco Josephinum, čo je najväčšia poľnohospodárska škola v Rakúsku.
Cieľom kongresu bolo prediskutovať a vymieňať si názory integrovaním rôznych európskych názorov na tri hlavné otázky „Ako nastaviť rámcové podmienky dnes, pre výrobu v roku 2050?“; „Urbanizácia a márnenie pôdy“ a „Mládež - obmedzené zdroje vo vidieckych oblastiach“.
Na kongres boli pozvaní členovia všetkých európskych organizácií, ktorí zoskupujú mladých poľnohospodárov.
Organizátori privítali účastníkov konferencie 11. júna večierkom.
Kongres sa začala 12. júna úvodným a uvítacím prejavom prezidenta The Rural Youth Austria, uvítacou rečou BM DI Andrä Rupprechter (Minister poľnohospodárstva), rečou DI Dr Franz Fischler (bývalý európsky komisár), a v neposlednom rade uvítacou rečou HR Dir. DI Alois Rosenberger.
Slávnostné otvorenie nasledoval prvý panel, kde účastníci prediskutovali otázku „Ako nastaviť rámcové podmienky dnes, pre výrobu v roku 2050?“. Vystúpili Matteo Bartolini, prezident CEJA, DI Rupert Lindner (námestník generálneho tajomníka ministerstva poľnohospodárstva) a Prof. Dr. Dr. h.c. Harald von Witzke (nemecký Agro-ekonóm a univerzitný profesor).
V druhom paneli účastníci hovorili o téme „Urbanizácia a márnenie pôdy“. Prednášali Dr. Stephan Mayer-Heinsch (prezident Trade Association Austria), Dr. Kurt Weinberger (generálny riaditeľ Austrian Hail Insurance a prezident AIAG), Mag. Wilhelm Molterer (viceprezident Európskej investičnej banky).
Témou tretieho panelu bol „Mládež - obmedzené zdroje vo vidieckych oblastiach“. Svoje stanoviská predvádzali Elisabeth Köstinger (MEP), Mag. Franz Ledermüller (CEO Farmers´ Social Insurance) a Joris Baecke (bývalý prezident CEJA).
Tretí deň kongresu, 13. júna sa uskutočnili návštevy typických, ako aj inovatívnych fariem. Z dôvodu, že povrch krajiny je hornatý, účastníci konferencie sa spoznali s rôznymi farmami. Farmy preukázali rozmanitosť rakúskeho poľnohospodárstva, od plochých a vysoko produktívnych fariem do viac rozsiahlych v horských oblastiach.
Navštívili Haubiho pekáreň, čo zakladali v roku 1902. Má 650 zamestnancov. Priemerná denná spotreba surovín je 80 ton múky, 3,1 ton droždia, 1,4 ton soli a 36 500 litrov vody. Nasledujúca farma bola rodinná farma Prischink, čo je zameraná na pestovanie, skladovanie a spracovanie cibule a zemiakov pre maloobchod s potravinami. Tretia farma bola rodinná farma Meier. Hospodária na približne 80 hektárov. Kŕmia cca 220 kusov dobytka a teliat. V roku 2013 vybudovali jednu stajňu pre kŕmenie a dve stajne pre chov. Zvieratá kŕmia kukuričnou silážou vlastnej produkcie. Štvrtý a posledná navštívená farma bola rodinná farma Danzer. Farma disponuje s 25 ha trvalým trávnym porastom a 1,5 ha lesom. Chovajú 225 ks dojných oviec, 350-400 ks jahniat (od marca do augusta). Okrem toho majú malú prevádzku pre výrobu syrových a mliečnych výrobkov. Večer sa uskutočnila neformálna komunikácia s Dr. Stephan Pernkopf, členom krajinskej vlády.
Účastníci konferencie 14 júna vypracovali stanovisko „Ochrana rastlín a uznávacie konanie ChOP. v Európe“. Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, ako aj ostatní členovia CEJA mali za úlohu prediskutovať stanovisko v rámci organizácií a rozhodnúť sa do 24.6.2014 či s tým súhlasia, alebo nie. Združenie ASYF sa rozhodlo súhlasiť s dokumentom, čo potvrdil mailom 24.6.2014.
Prínosom aktivity boli získané skúsenosti, networking, spoznanie iného typu hospodárenia už dlhšie existujúcich rakúskych fariem, spoznanie spracovania, distribúcie výrobkov, spoznanie spolupráce medzi mladými farmármi, spracovateľmi a obchodnými reťazmi v Rakúsku, a to konkrétne Interspar.
8. mája 2014 CEJA usporiadala jej každoročnú schôdzu Predsedníctva, ktorá sa konala v priestoroch COPA-COGECA, v Bruseli.
V prvom bode prezident CEJA, Matteo Bartolini privítal každého účastníka, ktorých oboznámil, že cieľom zasadnutia Predsedníctva je príprava Valného zhromaždenia CEJA v roku 2014.
Z toho vyplýva, že prvá polovica dňa bola venovaná prezentácii rozpočtových otázkach, najmä rokovania o finančnej bilancie roku 2013 a predbežného rozpočtu na rok 2014, ďalej činnostiam roku 2013 a plánovaným činnostiam roku 2014.
Obed nasledoval otvorený program, kde prediskutovali európske voľby na expertnej úrovni. CEJA pozval politických poradcov pre poľnohospodárstvo. Pozvaní boli pani Guna Rudzite a pani Laura Real z aliancie ALDE (Alliance of Liberals and Democrats of Europe), ďalej pani Maria Paola de Angelis z politickej rodiny EPP (European People´s Party) a v neposlednom rade pán Andrzej Nowakowski z politickej skupiny The Greens/European Free Alliance.
Živú debatu nasledovala diskusia o zlepšení fungovania potravinového reťazca, na čom sa zúčastnili významní hostia, ako je pán Pierluigi Londero, vedúci oddelenia Agricultural Modelling and Outlook Európskej komisie, a pani Mella Frewen, generálna riaditeľka FoodDrinkEurope.
Ako posledný bod zasadnutia Predsedníctva CEJA vyzvala svojich členov, aby poskytli svoje príspevky, aby bolo možné pripraviť pozičný dokument, ktorý bude následne predložený na diskusiu a hlasovanie na ďalšom stretnutí pracovnej skupiny.
13. a 14. februára 2014 sa konala Spring Parliament 2014 v Helsinkách. Seminár bol organizovaný pre mladých farmárov a mladých ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach.
Prvý deň seminára bol usporiadaný v centre The Finnish Nature Centre Haltia. Účastníci seminára prišli z celej Európy vo veľkom počte. Privítal ich Tommi Lunttila, predseda delegácie MTK (The Central Union of Agricultural Producers and Forest Owners, Finland – Ústredný zväz poľnohospodárskych výrobcov a vlastníkov lesov, Fínsko).
Súčasťou seminára bola sekcia plagátov, kde svoje najúspešnejšie a najväčšie projekty prezentovali mladí farmári z Poľska, Maďarska a Rakúska. Po prezentáciách počas prestávky záujemcovia mohli navštíviť výstavu Fínskej prírody v miestnostiach Haltia.
Nasledujúci bod seminára bola panelová diskusia, kde moderoval Johan Aberg, generálny tajomník SLC (Svenska Lantbruksproducenternas Centralförbund – Federácia Švédskych poľnohospodárskych výrobcov). Seminár sa zaoberal problémami mladých poľnohospodárov žijúcich vo vidieckych oblastiach. Hlavnou otázkou bola poľnohospodárstvo a lesníctvo. Cieľom seminára bolo odhalenie problémov v spolupráci s rozhodovacou právomocou. Prednášajúci boli Mario Milouchev, DG AGRI, EK, riaditeľ programov rozvoja vidieka II, ďalej Kari Valonen, poľnohospodárky poradca, Ministerstvo poľnohospodárstva a lesníctva Fínska a v neposlednom rade viceprezident CEJA, Alan Jagoe.
Obedňajšiu prestávku nasledoval CEJA Working Group, kde účastníci prerokovali výzvy, ktorým čelia mladí, ktorí sa snažia vstúpiť do poľnohospodárskeho sektora, rovnako ako najlepšie spôsoby, ako ich prekonať. Tie potom boli zostavené a stanovené v Helsinki Declaration. Pracovnú skupinu uzatvoril prezident CEJA, Mateo Bartolini.
Účastníkov seminára privítali na večierku v historickej námornej pevnosti Suomenlinna. Hostitelia večere boli Iris Utriainen a Aino Kurtti, farmárky z Fínska. Na recepcii sme budovali bilaterálne kontakty s ostatnými mladými farmármi a s dôležitými osobnosťami odvetvia.
Druhý deň seminára sa zameriaval na návštevu okolitých fariem a poľnohospodárskych podnikov.
Prvá farma bola Nalkki Farm, blízko mesta Salo. Prevádzkovatelia sú manželský pár Ilkka a Päivi Uusitalo a ich dcéra, Laura. Ich hlavnou činnosťou je chov brojlerov. Ďalšie činnosti sú produkcia obilnín, lesníctvo a predaj štrku. Obrat majú približne 1,5 milióna EUR. Okrem rodiny na farme pracujú tri stáli zamestnanci a 1-2 sezónni zamestnanci.
Produkcia sa začala v roku 1976. Rozšírená bola v rokoch 1981, 2000 a naposledy v roku 2008, keď počet chovaných zvierat zdvojnásobil z 45 000 na 90 000 za chovné obdobie, čo trvá 39 dní. Farma dokáže realizovať 5-7 chovné obdobie za jeden rok, to znamená, že vychovajú 425 000 – 600 000 vtákov za rok. Vyprodukujú tak približne 850 000 kg mäsa (porážková hmotnosť).
Nasledujúca a zároveň posledná navštívená farma bolo panstvo Wiurila Kartano. Panstvo bolo prvýkrát spomenuté v historických knihách v 15. storočí. V tej dobe bolo vo vlastníctve Magnus Johansson. Wiurila v jej zlatých čias sa skladala z 48 000 ha. Dnes sa o jej stará Anna Marie Aminoff, potomok Magnusa Johanssona. Súčasná plocha panstva Wiurila je približne 150 ha. Jeden z jej špecialít je pestovanie sladkej kukurice. Wiurila Kartano je všestranné panstvo, má impozantnú reštauráciu, idylickú ubytovňu, romantický obchod, múzeum panstva a vagonárske múzeum, golfové ihrisko a koniareň.
Seminár zhromaždil mladých ľudí, pre ktorých je dôležité budúcnosť mládeže žijúcich na vidieku. Účastníci mohli získať informácie od kolegov z iných krajín aj od politikov o možnostiach mladých poľnohospodárov.
Počas dvoch dní účastníci sa zbohatli zaujímavými zážitkami a dobrými príkladmi, čo môžu využívať aj na svojich vlastných farmách. Účastníci sa mohli zoznámiť s mladými poľnohospodármi a vidieckymi podnikateľmi a oboznámili sa s úspechmi v zamestnávaní ľudí na vidieku.